ბამბის წარმოება დასავლეთ აფრიკაში მნიშვნელოვნად შემცირდა მწერების მავნებლების გამო
ამერიკული სოფლის მეურნეობის მრჩეველის უახლესი მოხსენების თანახმად, მალში მავნებლები, ბურკინა ფასო და სენეგალი განსაკუთრებით სერიოზული იქნება 2022/23 წლებში. მავნებლების მიერ გამოწვეული მიტოვებული მოსავლის ზონის გაზრდის გამო, ზემოაღნიშნული სამი ქვეყნის ბამბის მოსავლის არეალი დაეცა ერთი წლის წინ 1.33 მილიონი ჰექტარი. ბამბის გამომუშავება სავარაუდოდ 2.09 მილიონი ბალეტი იქნება, წლიური წლიური შემცირება 15%-ით, ხოლო ექსპორტის მოცულობა სავარაუდოდ 2.3 მილიონი ბალედი იქნება, წლიური ზრდა 6%-ით.
კერძოდ, მალის ბამბის ფართობი და გამომავალი იყო 690000 ჰექტარი და 1.1 მილიონი ბალსი, შესაბამისად, წლიური შემცირებით 4% და 20%. ექსპორტის მოცულობა შეფასდა 1.27 მილიონი ბალედი, წლიური ზრდა 6%-ით, რადგან მიწოდება საკმარისი იყო გასულ წელს. ბამბის დარგვის არეალი და გამოსავალი სენეგალში არის 16000 ჰექტარი და 28000 ბალეტი, შესაბამისად, წელიწადში 11% და 33% -ით. სავარაუდოდ, ექსპორტის მოცულობა იქნება 28000 ბალი, წელიწადში 33% -ით შემცირდება. Burkina Faso- ს ბამბის დარგვის არეალი და გამომავალი იყო 625000 ჰექტარი და 965000 ბალსი, შესაბამისად, წელიწადში 5% -ით და 3% -ით ქვემოთ. ექსპორტის მოცულობა სავარაუდოდ 1 მილიონი ბალსი იქნებოდა, რაც წელიწადში 7% -ით მეტია.