ინდოეთმა დააჩქარა დარგვის პროგრესი და დიდი ფართობი წელიწადში ზრდის
დღეისათვის, ინდოეთში შემოდგომის კულტურების დარგვა აჩქარებს, შაქრიანობის, ბამბის და სხვადასხვა მარცვლეულის დარგვის ფართობი ყოველწლიურად იზრდება, ხოლო ბრინჯის, ლობიოსა და ნავთობის კულტურების ფართობი წლიურად მცირდება.
გავრცელდა ინფორმაცია, რომ წლიური წლიური წლიური ზრდა მიმდინარე წლის მაისში უზრუნველყოფდა შემოდგომის კულტურების დარგვის მხარდაჭერას. ინდოეთის მეტეოროლოგიური დეპარტამენტის სტატისტიკის თანახმად, მიმდინარე წლის მაისში ნალექმა მიაღწია 67.3 მმ-ს, 10%-ით აღემატებოდა ისტორიულ გრძელვადიან საშუალო მაჩვენებელს (1971-2020), ხოლო ისტორიაში მესამე ყველაზე მაღალია 1901 წლიდან. მათ შორის, ინდოეთის ჩრდილო-დასავლეთის რეგიონში მუსონის ნალექმა აღემატებოდა ისტორიული გრძელვადიანი საშუალო მაჩვენებელი 94%-ით, ხოლო წვიმაშიც გაიზარდა ცენტრალურ რეგიონში. მაღალი წვიმის გამო, მნიშვნელოვნად გაიზარდა წყალსაცავის შენახვის მოცულობა.
ინდოეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სტატისტიკის თანახმად, წელს ინდოეთში ბამბის დარგვის ფართობის გაზრდის მიზეზი არის ის, რომ ბოლო ორი წლის განმავლობაში ბამბის ფასები მუდმივად აღემატებოდა MSP- ს. ამ დრომდე, ინდოეთის ბამბის დარგვის არეალმა მიაღწია 1.343 მილიონ ჰექტარს, რაც გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში 1.078 მილიონი ჰექტარიდან 24,6% -ით მეტია, აქედან 1.25 მილიონი ჰექტარი არის ჰაიანას, რაჯასტანიდან და პენჯაბიდან.